איינשטין ככהן גדול

9.02.2015

לא מעט מפורסמים הגיעו לירושלים וזכו בכבוד של ממש, רבים מהם פוליטיקאים ומנהיגים שונים. אך לא נראה כי היה אורח שזכה לכבוד ולהערצה כמו שזכה לה אלברט איינשטיין.

בשנת 1923 הגיע לירושלים איינשטיין, פיסקאי וחתן פרס נובל. איינשטיין הובא לארץ בעיקר בכדי ליצור יחסי ציבור לטובת הקמת האוניברסיטה העברית. בהגיעו לירושלים הוא נגרר מקבלת פנים לקבלת פנים מנשף לנשף ואף זכה להתאכסן בבית הנציב העליון. אנשי התנועה הציונית בירושלים עשו הכל ע"מ לרכוש את אהבתו. בכל מקום כפו עליו נאומים ארוכים העברית, ואף הראו לו את שכונת בית הכרם  בנסיון לשדלו לגור בירושלים.

עיקר העיקרים בביקורו הייתה ההרצאה שהעניק באחד מהבתים של גריי היל בהר הצופים. ההרצאה הועברה על תורת היחסות. כגודל הנוכחות בהרצאה כך חוסר היכולת להבין את תוכן ההרצאה.

כולם רצו להיכנס, הרברט סמואל, המושל רונלד סטורס, קונסולים זרים עם נשותיהם ועוד. הצפיפות הייתה בלתי נסבלת, עד שאחד העם נשאר ללא מקום ישיבה.

מספרת הלן בנטוויץ, אשתו של נורמן בנטוויץ היועץ המשפטי והתובע הכללי :

"איש מהנוכחים לא בא בתקווה להבין את תורת היחסות, אבל כולם רצו להיכנס, כדי שיוכלו לספר שראו את האיש הגדול."

אינשטיין דיבר צרפתית. "מגבלות שכלי אינן משאירות מקום לתקווה שאצליח אי פעם ללמוד עברית", סיפר אינשטיין.

קבלת הפנים נגעה לליבו. פחות מזה הייתה הקבלת פנים שציפתה לו בכותל, מספר אינשטיין  כי המתפללים בכותל היו בעיניו כמו אנשים עם עבר אך ללא הווה.

בעיני מקימי האוניברסיטה, המקום נתפס כמקדש שלישי של חכמה ומדע, ואילו אינשטיין נתפס ככהן גדול. החדר בו העביר את ההרצאה קושט בדגל הלאומי ודגל בריטניה, בתמונות של הרצל והנציב העליון , בסמלי שניים עשר השבטים, ובססמא "אורה ותורה".

מנחם אוסישקין בירך במילים נרגשות והשווה את "מקדש האוניברסיטה העברית" "מקדש מדע לכל העמים" ל"מקדש אלוהי הצבאות, בית תפילה לכל העמים".

כשפנה אוסישקין לאינשטין ע"מ לעלות לבמה, קרא לו: 'לעלות על הדוכן הממתין לו אלפיים שנה', כאילו מקום הבמה במקדש שבהר הבית חיכה אלפיים שנה מאז כהן האחרון ועד אינשטייין.

ואכן, ערב הקונגרס הציוני ה-11 ויצמן  וחיפש משפט בעזרתו יוכל לשכנע את חברי הקונגרס בדבר הקמת האוניברסיטה, אמר לאשתו את הדברים הבאים:

'נתעורר בי רגש  של אחריות גדולה לגבי ההרצאה שעלי להכין לקונגרס.. נכון הדבר שלאוניברסיטה העברית ולקבר ישו אין מקום כמעט בכפיפה אחת, אך הרי אין אנו יכולים לוותר על ירושלים. יש לסתכן! זוהי הסיסמה היחידה  העשויה כעת לדעתי  לעורר הד:  'האוניברסיטה העברית אוניברסיטת ציון על הר ציון הבית השלישי'

הרברט סמואל חתם את ההרצאה:" סימן טוב הוא  לאוניברסיטה העברית שאת ההרצאה הראשונה קרא בה גדול חכמי הטבע".

(מתוך: תום שגב,'ימי הכלניות'. יהושוע בן אריה,'ירושלים בתקופת המנדט', חיים ויצמן, 'מסה ומעש')

תגיות: , ,