מרבה גשמים- מרבה ילדים

4.04.2014

כניסה לאהל משה (צילום: שרגא סטרז')

בין תושבי אהל משה שנימנו על משכילי ירושלים וגבאי השכונה, היה שלמה ישראל שירזלי. הוא לא ביטל רגע מזמנו. תרגם ספרים, ערך, הדפיס אסף משלים ועוד.

 עוד בהיותו צעיר חבר לאליעזר בן יהודה והחל לעבוד בבית הדפוס של המשפחה, שירזלי הדפיס את עיתוניו של אליעזר בן יהודה.

לימים רכש את בית הדפוס והפעילו מביתו שבשכונת אהל משה, שם הוציא  לאור את עיתון ה'השקפה' של בן יהודה. בנוסף, בית הדפוס של שירזלי שימש כמוציא לאור, הוא היה בין המדפיסים והמולי"ם הספרדים הראשונים שקמו בירושלים.

בבית ההוצאה שלו הודפסו עשרות ספרים בלאדינו .חלומו היה להוציא לאור מילון עברי-לדינו וצרפתי. בתי דפוס אלו הכשירו צעירים ספרדים ובני עדות המזרח במלאכה זו. לצד שפת הלאדינו, פעל שירזלי להחייאת השפה העברית באימוץ עברית צחה, במיוחד בשכונת אוהל משה – בה השפה המדוברת הייתה בעיקר לאדינו. כך ביתו ביתו שימש מרכז לחיי תרבות והשכלה בשכונה וממנו יצאה בשורת הטיפוח של מורשת הלאדינו לצד החייאת הלשון העברית.

 לאחר מספר שנים מצא תחביב באיסוף כתבי יד וספרים עתיקים.עם סיום מלחמת העולם הראשונה פתח שירזלי את 'בית המבחר לספרים שי"ש' ברחוב אגריפס. אף בגולה הספרדית התפרסם שירזלי, בזכות סידור התפילה הקטן והנאה בו התפללו בני הגולה בבתי כנסת בהגיעם לירושלים.

 מספר יעקב יהושע, כילד היה נכנס עם חבריו לחנותו , משהיו הילדים מטרידים אותו, בחשבונותיהם היה פותח את פנקסו הקטן שבו היו רשומים החשבונות  ומפטיר בפיו בנגון  של תפילת ראש הנה  את הפסוק "כי זוכר כל הנשכחות אתה  ואין שכחה לפני כסא כבודך". בדחני השכונה נתנו פירוש אחר למילה נשכחות. בספרדית "נשכחה" פירושה אישה שיצאה לתרבות רעה.. בנוספים לסידורים וספרים עתיקים, שירזלי התפרסם  גם, אולי בעיקר, בזכות רומנים שמכר.

הוא היה בין היחידים בירושלים שתרגמו רומנים ספרדים וצרפתים לעברית, תחת העובדה שרומנים בעברית טרם היו בנמצא בירושלים באותם ימים פרט לרומן "איתמר" של איתמר בן אב"י, הרי שהרומנים שנמכרו אצלו היו מצרך מבוקש ביותר.

מספר יעקב יהושוע:

"הוא עצמו יותר משעסק במסחרו או בהחלפת ספרי קריאה ,ישב ליד שולחנו הקטן, ראשו רכון על פיסת ניר, רומן צרפתי לפניו, הוא שקוע בהרקת תוכנו לשפת לאדינו בעבור העלמות והאמהות הצעירות שלא למדו צרפתית  עד כדי קריאת רומנים"

הנאה גדולה הייתה לזקנות העדה הספרדית בקריאת רומנים, ובשירת רומנסות ספרדיות. משכך, נשי וזקנות העדה הספרדית היו פוקדות פעמים רבות את חנותו ע"מ לקנות רומאנים שתורגמו ללאדינו מספר, יעקב יהושוע כי אימו הייתה שולחת לעיתים קרובות  אל חנותו של שירזלי כדי לשאול רומנים. טרודתיה הרבות בגידול בניה לא מנעו ממנה מלהנות מקריאת רומנים. בימי חול קראה רומנים ואילו בשבתות וחגים שקעה בספר תהילים ובספרי קודש .

פעמים רבות כשהגיע יהושע לחנותו של שירזלי, בשליחות אמו, היה פונה אליו שירזלי ואומר: "תגיד לאמך, שאין עוד ספרים בשבילה כבר קראה את כולם (שירזלי היה קרוב משפחה. אשתו הראשונה הייתה בתו של הרב חזקיה שבתאי אח של סבו של יהושע).

אולם לפעמים עמד וחיטט שוב עד שנמצא ספר כלשהוא שדפיו מקומטים ואפורים באחד הארונות. משנמצא אותו ספר חבוי הוא מסרו ליהושע כמוצא שלל רב, אך עם הגיעו הבייתה אחוז בהתלהבות  ומסרו לאימו ,עמד יהושע תוהה ומצפה בקוצר רוח למוצא פיה, כשבליבו מרגיש תחושת סיפוק גדול על הרומן המיוחד שהשיג לאימו,

בנתיים אימו דפדפה בספר ולבסוף החזירה את הספר  באמרה: "קראתיו כבר" אך בכ"ז מרוב תחושת רחמים על התאכזבות בנה הייתה אומרת: "אין דבר, מאחר שטרחת להביא את הספר אקרא אותו שנית, למענך" נבוך במקצת ענה לה הבן: "אמא, שמה רוצה את שאני הקטן אשב ואחבר לך רומנים בספרדית?

אימו הייתה נוהה שנים  רבות אחר הקריאה ברומנים ספרדים, מספר שנים אח"כ את הספרים הייתה שואלת מבית הספרים הלאומי. הפעם יהושע היה מביא לה את הספרים מהאוניברסיטה כסטודנט.

נראה כי תחביב קריאת הספרים והרומנים עבר בירושה לצאצאים הבאים של המשפחה. נכדה הוא א.ב יהושוע סופר  מפורסם שכתב מספר רומנים, ביניהם: 'חסד ספרדי'.

   אך יותר מכל התפרסם שירזלי בשכונת אהל משה בזכות מספר ילדיו . לשירזלי היו ילדים רבים , ביניהם מספר תאומים. שירזלי נהג לומר: "ביום אני קורא רומנים ובלילה אני עושה ילדים".

מספר יעקב יהושוע: "..אשתו העשירה את האוכלוסיה של אהל משה בתאומים ופעם גם בשלישיה ודוקא בלילות שבהם התחוללו סופות גשם ושלג"

לא פחות ממספר הילדים התבלט שירזלי בשמות שנתן לידיו: משנולד בנו הראשון, אחינועם, הנהיג בביתו את השפה העברית. לבניו קרא בשמות עבריים תנכיים, שמות כמו : אחינועם, אחיטוב, אחיעזר, אחירם  אחימלך, אחיה היו חריגים בנוף השמות  של שכונות ירושלים בתחילת המאה ה-20 בירושלים.

(מתוך: ילדות בירושלים הישנה, יעקב יהושוע, זכרון לחובבים ראשונים, פנחס גרייבסקי,  נחלאות בלב עיר, נירית שלו כליפא)

תגיות: ,